Jump to content

Pedikúra neboli péče o nohy, aby Vaše nohy byly zdravé a krásné

Pedikúra jako pravidelná péče o nohy je zachycená již na egyptských obrazech z 2400 př. n. l. Proto by ji jistě ani člověk jednadvacátého století neměl opomíjet a měl by si ji dopřát! Vždyť na nich celý den chodíte a za to si Vaše nožky zaslouží trochu péče a rozmazlování. Smysl má pravidelná péče každé 3-4 týdny. Díky ní Vaše nohy budou zdravé a krásné. Procedury zahrnují koupele, masáž nohou, úpravu nehtů a zbrušování tvrdé kůže. Při dlouhodobé péči lze odstranit zarůstání nehtů. Nehty a kůži lze změkčovat, aby byly jako za mlada! Pokud nemáte pěkné nehty a chcete v létě nosit otevřené boty, je také možné udělat modeláž nehtů na nohou (ukázku jak modeláž nehtu na noze vypadá najdete ve videu vpravo.

Nedílnou součástí pedikúry je také diagnostika obtíží a doporučení léčby. Mohu Vám pomoci zbavit se mykóz a kuřích ok, otlaků a pravidelná péče funguje také jako jejich prevence. Tyto problémy také mohou být zdrojem nepříjemného zapáchání nohou, které je často možné odstranit. Správně vykonaná pedikúra přináší nohám úlevu, uvolňuje bolesti a zabraňuje deformacím nohy. 

Pedikúra se píše s čárkou nad u, protože jde o slovo s latinským základem.


Diabetická noha

Správně vykonaná pedikúra je obzvlášť důležitá u diabetických pacientů. Díky špatnému prokrvování u nich hrozí tzv. syndrom diabetické nohy, který je jednou z nejzávažnějších komplikací, které diabetes způsobuje. Dochází k němu prostřednictvím poškození nervů a cév, které se projevuje destrukcí tkání a špatně hojícími se vředy. Deformace, zarůstání nehtů, praskliny nebo jakákoliv drobná poškození nohou se u diabetiků špatně hojí a neměly by být zanedbávané. Nedostatečná péče o diabetickou nohu může vést k velkým bolestem, ztrátám citlivosti, zánětům a gangrénám, které vedou až k amputaci nohy!